вторник, 20 марта 2018 г.

Урок-подорож


Урок-подорож.
Повторення. Множення десяткових дробів.
Мета уроку:повторити дію множення десяткових дробів,формувати в учнів навички застосування множення до розв’язування задач; через розв’язування задач розвивати творчу і розумову діяльність учнів,їх інтелектуальні якості-здібності до  <бачення> раціональних способів розв’язування задач;самостійність,гнучкість мислення;навчати об’єктивно оцінювати себе;формувати уміння чітко і ясно викладати свої думки;виховувати інтерес до математики через показ практичного примінення математичних знань в житті людини,виховувати чесність та віру у свої сили.
Обладнання:малюнки представників професій:водія,продавця,шахтаря,лікаря,вчителя;плакат.
Якщо хочеш досягнути
У житті своїх вершин,
Математику збагнути
Мусиш тонко до глубин.
Хід уроку:
1.Організаційний момент.
Привітання. Сьогодні у нас не звичайний урок,а подорож у світ дорослих.
Ми побуваємо у різних місцях,де працюють наші батьки. Подорожуючи,ми дамо відповідь на запитання:
-Чи потрібна математика дорослим у повсякденному житті?
Ми будемо вчитися приймати рішення,оцінювати свої дії.
Примінемо свої знання з математики, уміння логічно мислити.
2. Актуалізація опорних знань.
А тепер відгадайте,що буде допомагати нам подорожувати:


Із комами дружать,
нам допомогти готові
Що це?Дроби…(десяткові)
І ще одна загадка:
Вона-особа граматична,
Але і до обчислень звична,
Із дробом десятковим дружить.
І знаком розділовим служить.
Вам усім вона відома,
І зветься вона …(кома)
Сьогодні на уроці будуть завдання,які вибудете виконувати колективно,і такі, що самостійно.І оцінювати себе будете теж самостійно з допомогою талонів самоконтролю,які лежать у вас на столі.
а)Щоб розв’язати різні проблеми,задачі,потрібно докласти зусилля і застосувати розумові здібності.За правильну відповідь кожен отримує монетку,а в кінці уроку залежно від їх кількості отримає оцінку.
Індивідуальні завдання з виконанням на дошці:
<<Знайди   кому>>.
·        52+18=7   (5,2+1,8=7)
·        63-27=6,03 (6,3-0,27=6,03)
·        42+15=1,92 (0,42+1,5=1,92)
·        142 *  10=14,2 (1,42 * 10=14,2)
·        5 * 100=50 (0,5 *  100=50)
·        143  * 0,1=1,43 (14,3 *  0,1=1,43)
б) Усний рахунок <<Гімнастика розуму>>.
483 * 2 *  5 ;
 4 *  333 *  5 ;
25 * 4 *  86 ;
250 * 2 * 40 .
69  * 27 + 31 *  27 ;
202 *  87 – 102 *  87 ;
977 *  49 + 49  *  23 ;
263 *  23 – 63 *  24.
Які властивості множення були використані під час виконання вправ ?
Історична оправка:
Німецького вченого Карла Гауса називають королем математики.Його математичні здібності проявлялись ще в дитинстві.Одного разу в школі (йому було 10 років)учитель запропонував класу скласти всі числа від 1 до 100.Поки він диктував завдання ,у Гауса уже була готова відповідь
1+2+3+…+99+100=(100+1) 50=5050
А ви зможете обчислити :
0,1+0,2+0,3+…+1,7+1,8+1,9+2
Відповідь(0,1+2) 10=21
3.Розв язування задач.
-- А тепер відгадайте ще одну загадку:
Їх в підручнику багато
Кожну треба розвязати.
Не будьте ви ледачі,
Розвязуйте …(задачі)
--Що необхідно мати людині,щоб розвязувати задачи?
Усне розвязування кодового завдання.
Н           Н        А        Ж         А        Б        Я
15,5     1,55     1       0,36     0,3     2         1
1,4+0,6=
       -1,7=
       1,2=
      +0,64=
       15,5=
        0,1=
       -0,55=
Відповідь:бажання
Виберемо вид транспорту для подорожі: автобус чи автомобіль?
Vавтоб=40,5  км/год
Vавтом=80,5 км/год
На скільки більше проїде автомобіль за 4 години?
(Колективне роз вязування задачі з записом на дошці,вибравши раціональний спосіб)
(  4(80,5-40,5)=160  грн. )
--Який вид транспорту обираємо?
--Автобус.Чому?(зручно,сядуть усі учні,подорожуючи-не поспішай).
1.Зупинка—базар.
Самостійна робота на картках із взаємоперевіркою. Індивідуальна робота двох учнів на відкидній дошці з цими ж задачами(№ 2 * додатково)
                                          1 варіант
1)Купили  4 кг.  цукерок по  4,8 грн . за 1 кг. і  5 кг. печива по  3,5 грн. за 1 кг.
Скільки коштує вся покупка?
( 4*4,8+5*3,5=19,2+17,5=36,7 грн )
2)*Купили  зошит  за 1,5 грн. і книжку ,яка в 3,2  рази  дорожча  від  зошита.
Яка вартість покупки?
( 1,5+1,5*3,2=1,5+4,8=6,3 грн.)

                                            2 варіант
1)Купили  3 кг.  яблук  по  3,5 грн. за 1 кг. і  6 кг.  слив по 2,3 грн. за 1 кг.
Скільки заплатили за всю покупку?
( 3*3,5+6*2,3=10,5+13,8=24,3 грн )
2)*Купили  ручку за  1,2 грн. і книжку, яка в  2,6  рази  дорожче  від  ручки.
Яка вартість покупки?
( 1,2+1,2*2,6=4,32 грн )
2.Зупинка—шахта.
1)Комбайн  за  20 хвилин  виймає  150,2  центнерів  вугілля.
Скільки  центнерів  вугілля  вийме  комбайн  за  1  годину?
( 150,2*3=450,6 ц )
2)За  день  тато  заробляє  370,5  грн. Скільки  тато  заробить  за  20  змін?
Щомісяця  сім`я  витрачає  1200 грн. на  комунальні  платежі.
Скільки гривень  залишається  на  прожиття?
( 370,5*20-1200=6210 грн.)
3)Зупинка –лікарня.
Коментоване розвязування задачи.
За сніданком учень отримав 0,2  денної  норми  вітамінів,за обідом—0,6  решти.
Скільки  вітамінів отримає учень за вечерею,якщо  денна норма складає  125мг?
( 125-0,2*125-0,6*(125-25)=40 мг.)
--Повертаємось  в  місто , до   школи.
Домашнє   завдання :


Придумати  задачу  з  побуту.
Для ополіскування ротової  порожнини від пасти учень користується  водою  зі
склянки ( 0,2 л),а не  водою  з  відкритого  крана.Учень чистить  зуби  двічі  на день по  3 хв.Підрахуйте,скільки  води  він  економить  таким  чином  за  один раз,якщо  за  1  хв.  З  крана  виливається  7  л.  води.
Усний аналіз і розвязання  задачі.
--Чому  вчить нас ця  задача?
4.Підсумок уроку:
--В яких  випадках ми застосовуємо дію множення?
а)Для знаходження суми однакових  доданків.
б)Для  знаходження  величини більшої в декілька разів.
в)Дріб від числа.
г)Площа прямокутника.
--З якими професіями ми зустрілись під час подорожі?
--Чи потрібна математика дорослому у повсякденному житті?
--Висновок Хто в дитинстві займається математикою,той розвиває увагу,
Тренує мозок,волю,виховує наполегливість у досягненні мети.
5.Виставляння оцінок.