Урок-подорож.
Повторення. Множення
десяткових дробів.
Мета
уроку:повторити дію множення десяткових дробів,формувати в учнів навички
застосування множення до розв’язування задач; через розв’язування задач
розвивати творчу і розумову діяльність учнів,їх інтелектуальні якості-здібності
до <бачення> раціональних способів
розв’язування задач;самостійність,гнучкість мислення;навчати об’єктивно
оцінювати себе;формувати уміння чітко і ясно викладати свої думки;виховувати
інтерес до математики через показ практичного примінення математичних знань в
житті людини,виховувати чесність та віру у свої сили.
Обладнання:малюнки
представників професій:водія,продавця,шахтаря,лікаря,вчителя;плакат.
Якщо хочеш досягнути
У житті
своїх вершин,
Математику
збагнути
Мусиш тонко
до глубин.
Хід уроку:
1.Організаційний
момент.
Привітання. Сьогодні
у нас не звичайний урок,а подорож у світ дорослих.
Ми побуваємо
у різних місцях,де працюють наші батьки. Подорожуючи,ми дамо відповідь на
запитання:
-Чи потрібна
математика дорослим у повсякденному житті?
Ми будемо
вчитися приймати рішення,оцінювати свої дії.
Примінемо
свої знання з математики, уміння логічно мислити.
2. Актуалізація
опорних знань.
А тепер
відгадайте,що буде допомагати нам подорожувати:
Із комами
дружать,
нам
допомогти готові
Що
це?Дроби…(десяткові)
І ще одна
загадка:
Вона-особа
граматична,
Але і до
обчислень звична,
Із дробом
десятковим дружить.
І знаком
розділовим служить.
Вам усім
вона відома,
І зветься
вона …(кома)
Сьогодні на
уроці будуть завдання,які вибудете виконувати колективно,і такі, що
самостійно.І оцінювати себе будете теж самостійно з допомогою талонів
самоконтролю,які лежать у вас на столі.
а)Щоб розв’язати
різні проблеми,задачі,потрібно докласти зусилля і застосувати розумові
здібності.За правильну відповідь кожен отримує монетку,а в кінці уроку залежно
від їх кількості отримає оцінку.
Індивідуальні
завдання з виконанням на дошці:
<<Знайди кому>>.
·
52+18=7 (5,2+1,8=7)
·
63-27=6,03
(6,3-0,27=6,03)
·
42+15=1,92
(0,42+1,5=1,92)
·
142 *
10=14,2 (1,42 * 10=14,2)
·
5
* 100=50 (0,5 * 100=50)
·
143
* 0,1=1,43 (14,3 * 0,1=1,43)
б) Усний
рахунок <<Гімнастика розуму>>.
483 * 2 * 5 ;
4 * 333
* 5 ;
25 * 4 * 86 ;
250 * 2 * 40
.
69 * 27 + 31 *
27 ;
202 * 87 – 102 * 87 ;
977 * 49 + 49
* 23 ;
263 * 23 – 63 *
24.
Які
властивості множення були використані під час виконання вправ ?
Історична
оправка:
Німецького
вченого Карла Гауса називають королем математики.Його математичні здібності
проявлялись ще в дитинстві.Одного разу в школі (йому було 10 років)учитель
запропонував класу скласти всі числа від 1 до 100.Поки він диктував завдання ,у
Гауса уже була готова відповідь
1+2+3+…+99+100=(100+1)
50=5050
А ви зможете
обчислити :
0,1+0,2+0,3+…+1,7+1,8+1,9+2
Відповідь(0,1+2)
10=21
3.Розв’ язування задач.
-- А тепер
відгадайте ще одну загадку:
Їх в
підручнику багато
Кожну треба
розв’язати.
Не будьте ви
ледачі,
Розв’язуйте …(задачі)
--Що
необхідно мати людині,щоб розв’язувати задачи?
Усне розв’язування кодового завдання.
Н Н А
Ж А Б
Я
15,5 1,55
1 0,36 0,3
2 1
1,4+0,6=
-1,7=
1,2=
+0,64=
15,5=
0,1=
-0,55=
Відповідь:бажання
Виберемо вид
транспорту для подорожі: автобус чи автомобіль?
Vавтоб=40,5 км/год
Vавтом=80,5 км/год
На скільки
більше проїде автомобіль за 4 години?
(Колективне
роз вязування задачі з записом на дошці,вибравши раціональний спосіб)
( 4(80,5-40,5)=160 грн. )
--Який вид
транспорту обираємо?
--Автобус.Чому?(зручно,сядуть
усі учні,подорожуючи-не поспішай).
1.Зупинка—базар.
Самостійна
робота на картках із взаємоперевіркою. Індивідуальна робота двох учнів на
відкидній дошці з цими ж задачами(№ 2 * додатково)
1
варіант
1)Купили 4 кг. цукерок
по 4,8 грн . за 1 кг. і 5 кг. печива по 3,5 грн. за 1 кг.
Скільки
коштує вся покупка?
(
4*4,8+5*3,5=19,2+17,5=36,7 грн )
2)*Купили зошит за 1,5 грн. і книжку ,яка в 3,2 рази дорожча від зошита.
Яка вартість
покупки?
(
1,5+1,5*3,2=1,5+4,8=6,3 грн.)
2
варіант
1)Купили 3 кг.
яблук по 3,5 грн. за 1 кг. і 6 кг.
слив по 2,3 грн. за 1 кг.
Скільки
заплатили за всю покупку?
( 3*3,5+6*2,3=10,5+13,8=24,3
грн )
2)*Купили ручку за
1,2 грн. і книжку, яка в 2,6 рази дорожче від ручки.
Яка вартість
покупки?
(
1,2+1,2*2,6=4,32 грн )
2.Зупинка—шахта.
1)Комбайн за 20
хвилин виймає 150,2 центнерів вугілля.
Скільки центнерів вугілля
вийме комбайн за
1 годину?
(
150,2*3=450,6 ц )
2)За день
тато заробляє 370,5
грн. Скільки тато заробить
за 20 змін?
Щомісяця сім`я витрачає 1200 грн. на
комунальні платежі.
Скільки
гривень залишається на
прожиття?
( 370,5*20-1200=6210
грн.)
3)Зупинка
–лікарня.
Коментоване
розв’язування задачи.
За сніданком
учень отримав 0,2 денної норми
вітамінів,за обідом—0,6 решти.
Скільки вітамінів отримає учень за вечерею,якщо денна норма складає 125мг?
(
125-0,2*125-0,6*(125-25)=40 мг.)
--Повертаємось в
місто , до школи.
Домашнє завдання :
Придумати задачу
з побуту.
Для
ополіскування ротової порожнини від
пасти учень користується водою зі
склянки (
0,2 л),а не водою з
відкритого крана.Учень
чистить зуби двічі
на день по 3 хв.Підрахуйте,скільки води
він економить таким
чином за один раз,якщо
за 1 хв.
З крана виливається
7 л. води.
Усний аналіз
і розв’язання задачі.
--Чому вчить нас ця
задача?
4.Підсумок
уроку:
--В яких випадках ми застосовуємо дію множення?
а)Для знаходження
суми однакових доданків.
б)Для знаходження
величини більшої в декілька разів.
в)Дріб від
числа.
г)Площа
прямокутника.
--З якими
професіями ми зустрілись під час подорожі?
--Чи
потрібна математика дорослому у повсякденному житті?
--Висновок “Хто в дитинстві займається
математикою,той розвиває увагу,
Тренує
мозок,волю,виховує наполегливість у досягненні мети”.
5.Виставляння
оцінок.